Závislost na nosních kapkách: Jak se jí bez trápení zbavit?


Runny-Nose-Treatment-and-How-to-Clear-Runny-Nose-at-Home
Závislost je hrozná věc. Najednou vás má v hrsti a je velmi těžké se z ní vymanit. Alkohol, drogy, cigarety, antidepresiva, cukr, jídlo, postava, fast food, NOSNÍ SPREJ… závislost se dá vytvořit úplně na všem. Z každé závislosti ale vede cesta ven, jen některé jsou klikaté trochu moc. Kdo byl někdy na něčem závislý, jistě chápe a kdo nikdy na ničem neulítával, je pro mě něco jako světec. Když se ale člověk zamyslí, odhalí ve svém životě menší či větší závislosti, které si ani neuvědomuje.

Nesnáším, když nemůžu dýchat a jako malá jsem měla pocit, že každému pajďulákovi, kterého namaluji, musím v prvé řadě namalovat nos, aby mohl dýchat. Zatímco ostatní děti malovaly první oči a pusu, přičemž nos někdy ani nenamalovaly, já jsem musela mít první nos, nebo alespoň co možná nejdříve, aby postavička mohla dýchat. To si s sebou nesu doteď, a to mi už dávno není 5, ani 15, 20 a ani 25 let.

Jako celosezónní alergička jsem byla zvyklá šplíchat si do nosu nosní sprej na alergii, když jsem měla rýmu, Sanorin byl samozřejmostí, ale nikdy jsem se na kapkách na rýmu nestala závislou.

Nikdy už ale neplatí a do závislosti na kapkách do nosu spadnu úplně po každém nachlazení. Vždy se opakuje stejný scénář. Začne mi téct z nosu, koupím si nosní sprej, začnu jej užívat, používám jej a záhy kupuju další a další. A vím, že v tom nejsem sama. Znám tolik lidí, kteří si prošli stejnou závislostí a také znám ještě víc těch, kteří se v tom plácají pořád.

Ne, to už fakt není alergie

Jednou to tak trvalo rok, a to jsem pojala podezření, že to už nemůže být alergie, jak jsem si dlouhou dobu bláhově myslela. Začala jsem tedy googlit a zjistila jsem, že jeden rok je prd oproti těm, kteří užívají nosní kapky třeba 6 nebo i 15 let.

Vezměte si, když si každý měsíc koupíte dvě lahvičky spreje do nosu za cca 80 Kč, to máte za rok 1920 Kč, za 15 let to hezky naskočí skoro na 29000 Kč. Jsou to strašně zbytečné výdaje, tím spíš, když se dá této závislosti tak snadno zbavit. Nebo alespoň mně se to tak pokaždé povede.

Jsem pohodlná a sama sebe trápit nechci, co se dýchání týče. A ne, mořská voda z lékárny či Vincentka mi nepomohla, měla jsem pocit, že mi nos ucpávají ještě víc.

Jak se závislosti zbavit?

Jednoduše lstí! Rozhodněte se pro jednu dírku, do které si stále budete kapat kapky a tu druhou nechte během dne bez kapek. Čas od času ta dírka v abstinenci během dne příjemně povolí, ale zakrátko se zase zacpe, a když se budete chtít zhluboka nosem nadechnout, ucítíte a uslyšíte jakoby plácání sliznice v nose. To nic, chce to vydržet, když můžete dýchat alespoň jednou dírkou, je to únosnější než mít zacpané obě, trpět bolestí hlavy či celkovou nervozitou.

Nevím proč, ale instinktivně si vyberu vždy pravou dírku, kterou posílám na léčení jako první. Když jdu spát, musím mít obě dírky bezpodmínečně průchodné, proto kapu kapky na noc do obou dírek. A ráno zase začíná odvykání pro pravou dírku.

Světe div se, za pár dnů je pravá dírka čistá jako lilie a na léčení nastupuje levá dírka. Opakuji tentýž postup i u levé dírky a ještě se mi za poslední 4 roky nestalo, že by mě tato metoda zklamala.

Není potřeba se trápit s dírkami oběma zacpanými. Sice si tímto způsobem odvykání o trochu protáhnete, ale to je celkem fuk, jestli kapete v kuse už tři měsíce, rok, dva, čtyři nebo patnáct let. Hlavní je, aby to odvykání nijak zvlášť nebolelo 🙂

Co vy, jaké máte zkušenosti s touto závislostí? Či s jakoukoli jinou? Jak se vám jí podařilo zbavit? Jste na sebe tvrdí nebo máte také nějakou osvědčenou „soft“ metodu?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s