Oddálení menstruace: citrón vs. Norethisteron

Anebo by se také dalo říct: příroda vs. chemie.

Dokáže skutečně citrón posunout periodu? Často se na to ženy ptají, když se brání hormonálním preparátům. Ano, skutečně dokáže, mně se to před několika lety povedlo, dokonce na déle, než jsem potřebovala. Jak na to? Co víc jsem o tom zjistila?

lemon-2121307_1920

Co citron všechno dokáže?

  • Kyselá citronová šťáva mění reakce svalů v těle, čímž se perioda zastaví. Můžete se však potýkat s bolestmi (já jsem je však nepociťovala), tak je to zřejmě velmi individuální. Mnohým ženám naopak pomáhá od menstruačních bolestí a silného krvácení. Celkově tak potom snáší svou periodu lépe.
  • Kyselá citronová šťáva detoxikuje organismus a nutí děložní výstelku pracovat rychleji, takže menstruační krev ztratíte rychleji, čímž vlastně cyklus zkrátíte.

Kolik citronové šťávy vypít?

Měl by stačit jeden citron denně. Já jsem si dávala tak tři až čtyři denně a menstruaci jsem tak oddálila až o měsíc (chtěla jsem dva dny, ale když už něco dělám, dělám to pořádně), což jsem nechtěla, měla jsem trochu obavy a žila v nejistotě, kdy to přijde, takže nic není dobré přehánět, ani pojídání citrónů. Některým ženám stačí pouze malinká dávka citrónu, aby oddálily menstruaci o 3 až 5 dnů.

Jestliže to dokáže citron, zvládnou to prý i jiné přírodní alternativy, se kterými však já nemám zkušenost, pouze jsem o nich četla. K zastavení menstruace tak prý nemusíte popíjet jen čerstvou citronovou šťávu, ale stačí i hodně kyselé ovoce, jako jsou pomeranče, limetky či grepy.

Petrželové listy

Vložte listy petržele do vody a přiveďte ji k varu, jakmile začne vřít, nechte vařit při nízké teplotě cca 20 minut. Voda bude potom chutnat a vonět po nati. Můžete dochutit jako čaj medem a popíjet 2x denně tak dlouho, dokud nebudete chtít menstruaci dostat.

Je to bezpečné?

Ženy, které toto praktikují, tvrdí, že ano, ale dle mého soudu je to dosti nevyzpytatelná metoda, alespoň dle mé zkušenosti. Na zmírnění a urychlení menstruace to asi není špatná věc, odtok krve to pouze prý urychlí, takže teoreticky odteče tolik krve, kolik má. Lepší je se vždy poradit s doktorem, i když ten bude k citrónové metodě patrně skeptický a napíše vám raději Noretistheron.

Norethisteron

Norethisteron obsahuje hormon progesteron, jehož úkolem je zadržet anebo pozdržet menstruační cyklus. Noretistheron tak uměle udržuje hladinu hormonu v rovnováze, proto perioda nezačne, dokud Norethisteron nevysadíte.

Pro koho může být nebezpečný?

Není bezpečný pro ženy, u nichž se u nich samých nebo v rodině, vyskytuje trombóza, nicméně pro většinu žen bezpečný je, a proto jej gynekologové často předepisují. Neměl by se však brát nijak pravidelně (pokud neurčí lékař), jenom pokud jedete na dovolenou nebo máte naplánovanou nějakou významnou událost, kterou by vám mohla menstruace znepříjemnit. Dále se bez vědomí lékaře nedoporučuje Noretistheron užívat starším ženám, dívkám mladším 18 let, ženám, které kojí či které jsou těhotné, alergikům na některou složku, kterou Noretistheron obsahuje, epileptičkám, máte-li srdeční či ledvinové problémy, trpíte-li depresemi, vysokým krevním tlakem nebo cholesterolem či cukrovku.

Jak na mě působil Norethisteron?

Svůj účel splnil. ALE! Nikdy jsem si možné nepříznivé vedlejší účinky na lécích nečetla, protože jsem vždy měla pocit, že se mě netýkají, že když jsem česká žena, tak vydržím, stejně jako švédská ocel, všechno. Takže jaké jsou podle příbalového letáku nežádoucí vedlejší účinky?

  • Poruchy nervového systému (bolesti hlavy)
  • Psychiatrické poruchy (poruchy spánku, deprese, snížené libido)
  • Změny hmotnosti
  • Gastrointestinální poruchy (nevolnost, zvracení, bolest břicha, průjem)
  • Poruchy kůže
  • Poruchy metabolismu a výživy (hyperglykemie)
  • Cévní poruchy (návaly horka, trombolické komplikace)
  • Poruchy reprodukčního systému (napětí v prsou, bolestivost prsů)

A že tyto nežádoucí účinky fungují, potvrzuji i já.

(Ne)spánek

Poté, co jsem jej začala užívat, schopnost usnout se rapidně snížila (už tak mám občas problémy se spaním) a i když jsem byla dostatečně najedená, zkrátka to moc nešlo a třebaže spánek po čase nakonec přišel, nebyl hluboký, ale plytký, často jsem se tak za noc budila. Konec konců, nespavost je jedním z vedlejších účinků Norethisteronu.

Teplota

Jakmile jsem Norethisteron nasadila, dostavila se zvýšená teplota. Den na to jsme odjížděli na dovolenou a já jsem si myslela, že na mě něco leze, tak jsem nasadila Paraleny, vitamín C a pocení. Teplota do rána klesla. Během dovolené jsem si teplotu už neměřila, třebaže jsem se občas cítila trochu „divně“.

thermometer-1539191_1920

Podrážděnost/deprese

Když k sobě připočítáte spánkový deficit, teplotu, mírně zle od žaludku, teplotu venku na padnutí a biozátěž 3, vznikne z toho ukrutná bezpříčinná podrážděnost, ba dokonce deprese. Člověk neví, co se děje, proč je najednou se vším tak nespokojený (když nemá důvod) a kdo mu co udělal (když mu nikdo nic neudělal). Teď si uvědomuji i souvislost s minulou dovolenou, kdy mě přepadla nejen deprese, ale i nepříjemný nával přecitlivělosti.

Poslední den, než jsem Norethisteron raději vysadila, jsme byli na kolečkových bruslích a zastavili se na Kofolu v jednom občerstvení. Spolu s rodiči tam během cyklistického výletu odpočíval také malý kluk. Respektive zlobil. Byl protivný jako vřed. Nevěděl, co chce a nechtěl přestat, dokud to nedostal. Nedostal nic, protože nevěděl, co chce. Teda vlastně jo, dostal od tatínka na prdel. Proč to ale píšu? Protože jsem se ten den v tom klukovi úplně viděla. Původně jsem chtěla Norethisteron užívat trochu déle, aby mi vše hezky vyšlo i na další cestu, ale po tom všem na to kašlu a opět jej nasadím až v případě nejvyšší nouze.

hug-2381652_1920

Bylo po mě jak po žábě

Tak to alespoň říkává můj taťka, když se člověk cítí tak nijak a spíš hůř než líp. Nic mi nešlo, nic mě nebavilo. I když mě cvičení většinou těší, netěšilo mě a lezlo mi na nervy. Po druhém opakování mrtvého tahu s pouhými 60 kg jsem se po položení činky položila málem i já. Abych byla přesná, mdloby mě mrštily na zadek, motala se mi hlava, ale dokázala jsem se probrat a nepokračovat dál k zemi.

Brát či nebrat?

Odsud posud, asi tak. S přírodou není radno si zahrávat, bude-li chtít, vždycky vyhraje. Pokud nemáte zbytí, požádejte svého doktora o Norethisteron, předepisují jej rádi. Někdo jej snáší bez problémů, jiní s problémy, ale dá se a jiní s ním nemohou vydržet. Rozhodně není vhodný pro příliš citlivé osoby. A co ten citron? Nikdo na něj nikdy nenadával, buď citronová šťáva zafungovala, nebo zkrátka ne. Pozor ale na zubní sklovinu 🙂 .

PS: Vybavil se mi vtip, který mi už ani tak vtipný po mé zkušenosti s Norethisteronem, nepřipadá:

„Za každou naštvanou ženou stojí muž, který absolutně nechápe, co provedl.“

Až teď si uvědomuji, že ženy mají život v mnoha ohledech těžší a ono se to i říká. Osobně se považuji, za normálních okolností, za veselého a ve velké míře optimistického člověka a jsem se svým životem ve své podstatě spokojena, protože máme to štěstí, že své štěstí držíme ve svých rukou.

Zdroje:

https://onlinedoctor.lloydspharmacy.com/uk/info/is-it-safe-to-delay-your-period

http://www.emimino.cz/diskuse/norethisteron-14954/strankovani/5/

http://www.healthcentre.org.uk/pharmacy/norethisterone-precautions.html

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s