Jak přimět děti pít vodu?

Co je hlavním problémem vody? Nijak nechutná. Zatímco my dospělí se umíme přemoci a vodu do sebe nasoukat, ať už nám chutná či nikoli, děti mají svou hlavu, své chutě a své Jupíky a podobné přeslazené srágory.

  • 70 % lidského těla je tvořeno vodou
  • 70 % lidského mozku je tvořeno vodou
  • Váha novorozeněte je tvořena z 80 % vody

Co to znamená? Znamená to, že voda je nejen pro dospělého člověka, ale především pak pro děti, velmi důležitá.

water-2232732_1920

Jak se na děti musí? Chytře!

Děti hloupé nejsou, potřebují pádné argumenty. Se zdravím jako s argumentem nejspíš pohoříte. To často totiž pohoříte i u dospělých, dokud je samotné nezačne něco trápit.

Zachraňte chlapečka

Na mě to vždycky zabíralo. Teda co se jedení polévky týkalo. Měla jsem takový čupr obrázkový talířek s klukem na kole a nechtěla jsem, aby jezdil v kaluži polévky. Tak jsem se mu snažila pomoci tím, že sním co nejvíce polévky. Aspoň po kolečka, a to mamce často stačilo. Takto to bude fungovat i s vodou. Aspoň po botičky. Aspoň po pejskův čumák, ať může dýchat. Fantazii se meze nekladou.

Brčko

Se špejlemi jsem pila nejraději. Byla to sranda, připadala jsem si jako včela a tak nějak to díky brčku šlo samo. Teda já jsem nikdy s pitím problém neměla, taťka mi říkával „žabka“, protože jsem hrozně ráda pila a nejraději právě s brčkem anebo z flašky s „cucátkem“. Dají se pořídit super zábavná brčka, ze kterých bude pití jedna radost. Co takhle brčko s hvězdičkami, nebo všudypřítomným Ledovým královstvím? Nebo zamotané brčko?

Čůránková soutěž

Jo, čtete správně. Soutěž s čůránkami může zabrat. Děti rády soutěží. Proto když vašemu dítku řeknete, že když bude pít dostatek vody, jeho čůránky se změní na průzračnou barvu a když bude pít málo, budou žluté, bude jistě chtít, aby čůralo vodu a ne čůránky. Je to zkrátka kdo s koho. Čůránky nesmí zvítězit.

Bublinky

Miluju bublinky! A u dětí to často platí dvojnásob. Je to prostě něco jiného, překvapujícího a mnoho dětí se právě díky minerálce vodu pít naučilo.

Ovoce

Zkuste přidat trochu ovoce, nemusí to být jen citrón, ale třeba pomeranč, maliny, jahody nebo nějaké bobulkoviny. Voda bude po nich jemně chutnat a vonět, a to i bez přidaného cukru.

Nekupujte limonády a sladké nápoje

Jak jednoduché. Maminka jen zřídkakdy kupovala sodovky a sladké nápoje. Vždy jsme tedy měli sirup a med do čaje, ale to bylo všechno a taky kredenc plný Bonpar a ostatních kokin. Nicméně, když jsme přeslazené pití neměli doma, ani jsme ho pít nemohli, to dá rozum. Proto jsme rádi chodili k babičce na sodovku nebo se těšili na zabíjačky, kde sodovky byly a také na Vánoce. Když tak vzpomínám, opravdu, doma jsme sladké nápoje moc neměli. Teď piji výhradně vodu nebo neslazený čaj. O víkendech mírně zhřeším a čaj si osladím medem, ale to jen výjimečně. Proto i pití sladkých nápojů praktikuji výjimečně. Zkuste to tak i vy. Děti vám možná jednoho dne poděkují.

Dopřávejte dětem potraviny bohaté na vodu

Třeba meloun, to je ta pravá studnice tekutin a právě teď je jeho sezóna. Nebo jakékoli ovoce, většina ovoce totiž obsahuje 80 – 90 % vody, což je úžasné!

Dejte dětem příležitost pít vodu

Dítě by mělo mít vodu vždy po ruce tak, aby se mohlo obsloužit samo. Nenechte jej pouze o vodu požádat. Uvidíte, že se častěji obslouží samo, než že vás bude o ni prosit.

Buďte sami vašim dětem příkladem

A sami vodu pijte. Jste dospělí a víte, že voda je pro život a celkové zdraví esenciální. Nekažte vodu a nepijte sami „víno“.

Jestliže všechno toto zklame

Slibte dítěti sklenku něčeho sladšího jako odměnu za to, že sklenici vody vypije.

Máme obrovské štěstí, že máme přístup k čisté nezávadné vodě. Jedna miliarda lidí na světě totiž toto štěstí nemá.

 

Reklamy

1 komentář: „Jak přimět děti pít vodu?

  1. Pingback: Otrava vodou je častá u kojenců a sportovců - Být ženou je fajn

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s