Svíčky, aneb romantika, která vás zaručeně otráví

SvíčkaDomov, to není jen nějaké prázdné slovo. Je to magické místo, které by mělo být plné pozitivní energie a harmonie. Má mnoho významů a podvýznamů. Je to místo, kam se člověk těší po náročném dni plného shonu a stresu. Každý to doma chce mít krásné a útulné, chce, aby jemu i jeho rodině na tomto místě bylo dobře. Proto se snaží vytvořit pro sebe a svou rodinu harmonické prostředí, k čemuž mu dopomáhá například omamná vůně jasmínů či lahodných jahod. Je to divné, protože jasmíny nikde neuvidíte a ani jahody neochutnáte, protože je zkrátka nikde v misce nenajdete… Zavřete oči a pojďte po čichu… Aha! Jahodová svíčka a jasmíny se linou ze strojku v elektrice. Škoda, pomyslíte si…
I muchomůrka červená je krásná, a kdybychom nevěděli, že je jedovatá, její jahodová barva by v nás vyvolávala asi jiné konotace. Jaký je rozdíl mezi působením muchomůrky červené a osvěžovačů vzduchu? Opomene-li jejich vzhled, pak existuje jen jeden rozdíl. Muchomůrka červená vás zabije hned, zatímco chemikálie obsažené v osvěžovači, tuto prácičku vykonají postupně. Určité toxické látky se v našem těle hromadí a jen málokdo ze svých zdravotních komplikací obviní právě tu líbeznou vůni linoucí se z osvěžovače v zásuvce.
 

Většina osvěžovačů vzduchu totiž obsahuje karcinogeny, těkavé sloučeniny či toxiny, jako jsou například estery kyseliny ftalové. Zhoršuje se vám astma? Za tím také mohou být osvěžovače vzduchu!


Horká vana, sekt, jahody a svíčky, to je ale romantika, viďte? Co myslíte, co z těchto čtyř věcí, umocňující touhu, vašemu zdraví z dlouhodobého hlediska nejnebezpečnější? Sekt, myslíte, jo? No, tak to ani náhodou! Je to ta věc, která tak krásně voní, ke které například já v obchodech tak ráda přičichávám – svíčka! Samozřejmě, sem tam si svíčku zapálit můžete a nic se vám nestane, ani rakovina se tím nevyprovokuje k útoku, nebojte se. Ale ruku na srdce, užijete si večerní pohody při svíčkách, když znáte tuto informaci? Nedokážete-li si odepřít vaši oblíbenou vonnou svíčku, alespoň v místnosti dobře větrejte, anebo vyzkoušejte svíčky sójové, palmové či ze včelího vosku, které vydrží dokonce hořet déle a čistě! Nekupujte si však svíčky, které jsou s příměsí parafínu, vždy se musí jednat o 100 % sójový, palmový či včelí produkt.

Nejhorší svíčky jsou přitom ty parafínové, které produkují nejvyšší množství škodlivin, a to především z toho důvodu, že plamen svíčky nedosáhne na takovou teplotu, která by dokázala spálit dostatečné množství molekul rizikových látek. Výpary uvolňované zapálenou svíčkou jsou podobného charakteru, jako splodiny vznětového motoru, který je bezmála stejně nebezpečný, jako cigaretový kouř. Vážná respirační onemocnění či rakovina horních cest dýchacích mohou být jedněmi z nejčernějších scénářů, které vás v souvislosti s vegetěním u zapálené svíčky mohou potkat.

Parafín (neboli petrolej) je odpadním ropným produktem, z něhož se při zažehnutí uvolní do ovzduší mnoho nebezpečných Petrolejtoxinů, mohou to být: aceton, trichlorfluormethan, sirouhlík, methylethylketon , trichlorethan, tetrachlormethan, tetrachlorethen, chlorbenzen, ethylbenzen, styren, xylen, fenol, kresol, cyklopentenformaldehyd, acetaldehyd, naftalen, benzen či toulen.

Pozor si také dejte na knotek svíčky, ten může být totiž vyráběn s příměsí olova, které je velmi toxické a jen malé množství může být původcem podráždění, depresivních stavů, poruch spánku, učení či špatné koncentrace.

A co vonné tyčinky?
Ty také zrovna košer nejsou. Není ani tak rozdílu mezi vdechováním cigaretového kouře a toho z vonných tyčinek, obsahuje totiž podobné karcinogenní látky, které při velmi častém vdechování těchto aromatických kouřů mohou způsobit vznik rakoviny horních cest dýchacích.

 

 

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s